Gebelik Testi (Hamilelik Testi) Nedir?

Gebelik testi, bir kadının hamile olup olmadığını belirlemek için kullanılan tıbbi bir testtir. Bu test genellikle idrar veya kan örneği kullanılarak yapılır. Gebelik testi, vücuttaki hCG hormonu seviyelerini ölçerek sonuç üretir. Bu hormon, gebelik sırasında plasenta tarafından salgılanır ve hamilelik sürecinin erken belirtilerinden biridir.

Gebelik testi, bir kadının hamile olup olmadığını öğrenmek için yaygın olarak kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Ancak, test sonuçlarının doğruluğu, testin yapıldığı zamana, kullanılan test yöntemine ve testin nasıl uygulandığına bağlı olarak değişebilir.

Gebelik Testi (Hamilelik Testi) Ne Zaman Kullanılır?

Gebelik testi (hamilelik testi) rutin adet döngünüzün gecikmesinden sonraki 1 hafta içerisinde yapılabilir. Fakat bazı gebelik (hamilelik) testleri adet döngüsünden kısa bir süre öncesine kadar yine vücuttaki hCG hormon seviyelerini ölçebilecek kadar hassas üretilmiştir.

Evde yapılan gebelik testi(hamilelik testi) için en uygun zaman vücuttaki hCG horman seviyesinin en yoğun ve en kolay ölçülebilir olduğu uykudan uyanılan, sabah saatleridir. Günün herhangi bir zaman diliminde yapılabilen gebelik testi(hamilelik testi) için hCG hormonlarının rahat ölçülebilmesi için en az 3 saatlik bir idrar birikimine dikkat edilmesi önerilmektedir.

 Gebelik Testi (Hamilelik Testi) Nasıl Kullanılır?

İdrar testi ile yapılacak gebelik testi, bir kaba doldurulmuş idrara test çubuğunu en az 10 saniye boyunca bu kabın içine batırılması ya da test çubuğu idrarın geldiği akışa doğru tutularak yapılır.

İdrarla gebelik testini şu adımlarla gerçekleştirebilirsiniz:

Aldığınız hamilelik test paketi içerisindeki test çubuğunu idrarın akışına doğru tutun veya bir kaba doldurduğunuz idrarın içine en az 10 saniye batırın. Daha kesin sonuç için 10-15 dakika kadar bekleyin. Test çubuğunda iki çizgi olması hamile, tek çizgi çıkması hamile değil anlamını taşır.

Erken Gebelik Testi (Hamilelik Testi) Ne Zaman Yapılmalıdır?

Erken gebelik testleri adet gecikmesinin 1. günü itibari ile yapılabilir. Erken gebelik testlerinin hemen hemen hepsi, gebelikten yaklaşık 10 gün sonra idrarınızda HCG tespit edebilir. Adet gecikmesi genellikle gebelikten yaklaşık 14 gün sonra gerçekleşir.

Gebelik Testi (Hamilelik Testi) Hakkında Merak Edilenler

Gebelik testi türleri nelerdir?

Kanda ve idrardan yapılan iki çeşit gebelik testi bulunur. Bunlarında yanında kan testine bakarken iki değerde gebelik aranabilir. Aynı zamanda gebelik testi ilk aşamada evde de idrar yoluyla bakılabilmektedir.

Gebelik testi nasıl yapılır?

Biri kandan gebelik biri de idrardan gebelik tespiti için yapılmaktadır. Gebelik kan testi kişinin damar yolundan alınan kan ile yapılmaktadır. Kanda gebelik testinde iki çeşit vardır. Birinde hCG hormonunun kesin değerini gösterir diğerinde ise kanda gebeliğin olup olmadığı belirlenir. İdrarda da gebelik aranabilir. Anne adayı kadının idrarı idrar numune kabına alınır, test çubuğu bu idrarın içine daldırılır ve laboratuvarda gebelik tespiti yapılır.

Evde gebelik testi ne zaman yapılır?

Adet gecikmesinin 10. gününde idrar değerlerinde hCG düzeyi artar fakat sonuçtan emin olmak için birkaç gün daha beklemek faydalı olmaktadır. Bu yüzden evde gebelik testi uygulamadan önce en doğru zaman adet döneminin gecikmesinin 11 ya da 12. günleri olabilmektedir.

Hamilelik ne zaman belli olur?

Özellikle eczaneden satın alınan ve evde pratik bir şekilde uygulanabilen idrar yollu hamilelik testleri hamileliği 3. haftadan itibaren tespit edebilir ancak kişiden kişiye bu süre değişebilir.

Kanda gebelik testi kaç olmalı?

Hamile bir kadında hCG hormonu değeri her gün artar. 0-2 haftalık gebelikte bu değer 5-50, 2-3 haftada 1000-5000, 3-4 haftada 5000-10000, 6-8 haftada 15000-200000 arasında olur.

Erken gebelik testi nedir?

Erken gebelik testleri gebe olup olmadığını bir an önce öğrenmek için üretilen testlerden biridir. Bu testler reglnin geciktiği günden beş-6 gün öncesine kadar bile sonuç verir. İdrardan hCG hormonunu ölçen bir testtir. Gebe olmayan kadınlardaki hCG hormonu 5 mIU/ml’den azdır. Bu testlerde 5 ve üstü değerler tespit edilebilir.

İdrarda gebelik testi en erken ne zaman belli olur?

Anne adayları gebelikten şüphelenince ilk olarak idrar testi yapmak isterler. Eğer evde yapılan testte pozitif sonuç alınırsa kan testine gidilir. Fakat hamilelik önce kanda sonrasında idrarda belli olur. Çok erken bir süreyse idrarda negatif görünebilir.

Gebelik testi silik çizgi ne anlama gelir?

Evde yapılan idrar gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması gebelik şüphesi anlamına gelir. Genellikle 3 dakika beklenince tek çizgi görünürse sonuç negatiftir, iki çizgi netse sonuç pozitiftir.

İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur?

Başarıyla döllenen bir yumurtanın embriyoya dönüşmesi ve akabinde rahime tutunabilmesi için 4-5 günlük bir süre gerekir. Ancak bu süre de değişebilir. Tüm gebelik belirtilerinin çıkması için ilişkinin ardından iki hafta geçmesi beklenir.

Sağlık ocağında gebelik testi yapılabilir mi?

Gerek aile hekimliği merkezlerinde gerekse sağlık kuruluşlarında gebelik testi yapılabilmektedir.

Hangi hamilelik belirtilerinden sonra gebelik testi yapılmalı?

Gebeliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Bunun dışında kadınlarda göğüste hassasiyet, mide bulantısı, uyku isteği, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler görülebilmektedir.